Sebastian Antonio Santabarbara – Modern nomádok négy keréken – könyvajánló
Nagyon menő, hogy nálunk Magyarországon is egyre népszerűbb a lakóautózásnak az az ága, amit mi “stílusos lakóautózásnak” hívunk. Ettől függetlenül még mindig nagyon...
vanlifehungary
2023.11.23.
Idén úgy döntöttünk, hogy megtapasztaljuk milyen lehet világosban éjszakai túrázni, amerre nézel eget és tavat látni és találkozni mind az összes IGAZI Mikulással. 🙂
Igen, ez Finnország, ahol idén nyáron 2 hetet töltöttünk.
Szeretem kipróbálni, megtapasztalni mások átépített lakóautóit és megismerni a tulajdonosokat.
Ami az utazás tervezésekor már fix volt:
-Helyben akartunk lakóautót bérelni. Egyrészt nem szerettünk/nem tudtunk volna most annyi időt az oda- és visszajutásra szánni, amennyit ez igényelt volna (2x 2-3 nap). Másrészt szeretem kipróbálni, megtapasztalni mások átépített lakóautóit és megismerni a tulajdonosokat.
-Egy kört akartunk bejárni, ez idén összesen 2200 km volt (Georgia is körülbelül ennyi volt). Szándékosan kevés konkrét tervvel érkeztünk. Hagyatkoztunk a helyi ismerősök ajánlásaira és arra, hogy nekünk mi mennyire tetszik, hol mennyi időt van kedvünk eltölteni (ezért is jó a lakóautózás :))
-Szerettünk volna nem csak a természetben, de városokban, településeken is időt tölteni. Ez bejött, mert az összesen kb. 120-130 km túrázás mellett a városnézés és a helyi ételek kipróbálása is belefért a 2 hétbe. (Már amennyire beszélhetünk autentikus helyi gasztronómiáról)
Ez egy átalakított Ford Transit furgon volt. (tavaly, Georgiában is Transittal voltunk, csak az sokkal kisebb volt.) Ha becsukod a szemed és magad elé képzelsz egy furgonból átalakított finn lakóautót, akkor nem tévedsz ha az első dolog amit látsz az a fa burkolat.
Belül az egész autó nyers fával volt burkolva, ez eléggé jól ment a tájhoz és a finn feeling-hez.
Ebben az autóban zuhanyzási lehetőség egyáltalán nem volt, de ezért kárpótolt a nagy “nappali”, ahol így sokkal jobban elfértek a cuccaink és mi magunk.
Néhány naponta beálltunk egy kempingbe, ahol volt tusolási és mosási lehetőség.
Az autónk elég jól szigetelt volt, rengeteg takaróval és állófűtéssel. Nekünk nyáron nem volt szükségünk rá, viszont a tulajdonos (egy pár egy kisgyerekkel) télen is használja – na az lehet még jó élmény, amikor a havas tájból belépünk a faborítású kisházunkba!
Érdemes odafigyelni arra is, hogy nagyon sok a hosszú, egyenes, 5-6 km-es útszakasz és sok a traffipax. Tehát nem csak az éberség miatt kell odafigyelni, hanem azért is, mert komolyan veszik a sebességhatárokat.
Sok nemzeti parkban kiépített gyalogösvény van (pallókon sétálsz), hogy így védjék a természetet. Ez segít az esetleges ragadozók (pl farkas, medve) távoltartásában, viszont emiatt nem nagyon lehet kószálni, tehát kizárólag a kijelölt útvonalakon lehet végigmenni.
A túrautak nagyon jól ki vannak építve, mindenhol található (tiszta) pottyantós wc, általában tűzrakó hely vágott fával (ami szabadon használható) és sok helyen shelter (alvóalkalmatosság) is van (van, ami szabadon használható és vannak bérelhetők is)
Ritkán lakott terület, de mindig van valahol egy nyaraló, kisház.
Nyáron 3-4 hétre szinte az egész ország egyszerre megy szabira és megy a saját kis nyaralójába. Úgyhogy ha ezt az időszakot fogjátok ki, akkor a városokban sokkal inkább turistákkal fogtok találkozni.
Nagyon menő, hogy nálunk Magyarországon is egyre népszerűbb a lakóautózásnak az az ága, amit mi “stílusos lakóautózásnak” hívunk. Ettől függetlenül még mindig nagyon...
Idén úgy döntöttünk, hogy megtapasztaljuk milyen lehet világosban éjszakai túrázni, amerre nézel eget és tavat látni és találkozni mind az összes IGAZI Mikulással....
Hosszabbítsátok meg a szezont egy színes őszi kirándulással! 🍂🍁 Mutatjuk miért!